Andrzej Wróblewski i sztuka polska
po II wojnie światowej

Co przedstawia ten obraz?

Wszystkie obrazy z cyklu Rozstrzelania zostały namalowane w 1949 roku i pokazują egzekucje, które przeprowadzano w czasie II wojny światowej.

Płótno Rozstrzelanie VIII przedstawia 5 postaci, stojących na bliżej nieokreślonym, szarym tle. Co dokładnie dzieje się na obrazie? Ile osób znajduje się na nim? Przyjrzyj się kompozycji i spróbuj dopasować opisy do odpowiednich fragmentów obrazu.

 

Andrzej Wróblewski Rozstrzelanie surrealistyczne, (Rozstrzelanie VIII); 1949; olej, płótno; 130 x 199 cm; Muzeum Narodowe w Warszawie, obraz udostępniony dzięki uprzejmości Fundacji Andrzeja Wróblewskiego www.andrzejwroblewski.pl

 

 

 

 

 

Mężczyzna, który ściska rękę kolejnej postaci. Namalowano go przede wszystkim w szarościach, tylko dłonie i stopy zachowały naturalny kolor. Jego cień urywa się na wysokości kolan. Wszystko to sugeruje, że mężczyzna jest zawieszony między życiem a śmiercią.

Odwrócona tyłem postać, która wydaje się zawieszona w powietrzu. Ma uniesione ręce i namalowana jest w kolorze błękitnym. To najbardziej tajemnicza postać na obrazie, a historycy sztuki nie są zgodni co do tego, co może ona symbolizować.

Postać mężczyzny, która wydaje się przełamana na pół - jego tułów odwrócono do góry nogami. Trzyma za rękę stojącą obok postać. Rzuca cień w przeciwną stronę niż pozostałe postaci i namalowany jest w szarościach. Artysta symbolicznie przedstawił w ten sposób moment śmierci.

Postać mężczyzny wykonującego gwałtowne ruchy, którego ciało powykręcane jest w różne strony. Cała postać namalowana jest w kolorze błękitnym, który artysta wykorzystywał, by symbolicznie pokazać zmarłych.

Mężczyzna w żółto-zielonej marynarce i niebieskich spodniach. Ma dłonie zaciśnięte w pięści. Jego cień wygląda, jakby należał do małego chłopca - jest dość niski, nosi krótkie spodenki. Według niektórych jest to ślad wojennych przeżyć malarza.

 

SŁOWNICZEK

REALIZM SURREALIZM SOCREALIZM EKSPONAT PROPAGANDA CENZURA ZSRS (ZSRR) PRL

Powrót

 

16%  

Następne

 
 

Lista lekcji