Panorama Racławicka

Zanim został Naczelnikiem w sukmanie

Uzupełnij tekst przeciągając odpowiednie słowa.

Tadeusz Kościuszko był absolwentem słynnej  . Tam zaczął się interesować inżynierią wojskową, czyli budowaniem umocnień i fortyfikacji, a także  .

Po ukończeniu Szkoły Rycerskiej wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swoje umiejętności. Tam także zetknął się z nowymi ideami. Główną wartością dla Kościuszki stała się wolność. Pragnął jej dla wszystkich, nie tylko dla dobrze urodzonych, bogatych ludzi, także dla biednych,  .

Pomnik Tadeusza Kościuszki w West Point,
Ahodges7, CC-BY SA 3.0

Po krótkim pobycie w Polsce znowu wyjechał. Tym razem do Ameryki, gdzie   walczyły właśnie z Anglią o niepodległość. Amerykanie potrzebowali specjalistów - inżynierów wojskowych. Kościuszce odpowiadały wolnościowe idee głoszone przez Amerykanów. Kościuszko zbudował tam wiele  , które ułatwiły Amerykanom prowadzenie wojny - między innymi w West Point, gdzie obecnie znajduje się Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych.

Za swoje zasługi Kościuszko został mianowany przez Amerykański Kongres  . Otrzymał także nagrodę finansową, którą przekazał na cel uwolnienia i wykształcenia murzyńskich niewolników.

Kościuszko był także przyjacielem Indian. Wielokrotnie spotykał się z   - wodzem plemienia Miami. Otrzymał od niego tomahawk - fajkę pokoju, a w zamian podarował parę pistoletów.

Kościuszko został upamiętniony wieloma pomnikami, a także nazwami geograficznymi. Najważniejsze mosty w Nowym Jorku to Mosty Kościuszki, na Alasce znajduje się Wyspa Kościuszki, w Indianie zaś - Hrabstwo Kościuszki.

Jego podobizna pojawiała się na   - np. tym z 1933 roku.

 

taktyką wojskową

Stany Zjednoczone

generałem brygady

chłopów

fortyfikacji

znaczkach pocztowych

Małym Żółwiem

Szkoły Rycerskiej

Więcej o tym niezwykłym człowieku dowiesz się z lekcji pt. "Naczelnik w sukmanie" http://platforma.historiadlapolonii.pl/lessons/display/21/1 (dostęp jest bezpłatny, wymaga jednak zalogowania)

Ciekawostka

Nie tylko w Ameryce można natknąć się na nazwisko Kościuszki w nazwach geograficznych. Polski podróżnik Paweł Edmund Strzelecki w 1840 roku jako pierwszy zdobył najwyższy szczyt Australii. Dla upamiętnienia wielkiego polskiego bohatera nazwał ją Górą Kościuszki. Taką nazwę osi do dzisiaj.

Góra Kościuszki, fot Troy Thomas CC-BY SA 3.0

 

SŁOWNICZEK

EKSPONAT ŚLĄSK ROTUNDA PANORAMA BITWA POD RACŁAWICAMI INSUREKCJA ROZBIORY SUWERENNOŚĆ KOSYNIERZY SUKMANA SZKOŁA RYCERSKA

Powrót

 

53%  

Następne

 
 

Lista lekcji