Ponad chmurami
O Tatrach i stylu zakopiańskim

Kilka słów o modzie


"Przy Morskim Oku" ("Turystki w Tatrach")


"Przewodnik i turyści w Tatrach"

Przyjrzyj się dokładnie obrazom powyżej. Stroje, w których turyści wybierali się w góry, mogą zaskakiwać. Zdecydowanie odbiegają od tego, co obecnie założylibyśmy na taką wycieczkę. Ówczesna moda nie pozwalała na zbyt dużą swobodę.
Zaznacz, które zdania są Twoim zdaniem prawdziwe, a które fałszywe:

PrawdaFałszPytanie
Turyści nie mają żadnego specjalnego stroju, w góry wybrali się w ubraniach, w jakich chodzili na co dzień.
Kobiety, aby łatwiej było im wędrować, zakładały specjalne skrócone suknie.
Moda przełomu XIX/XX wieku nie dopuszczała noszenia krótkich sukien ani odsłaniania damskich nóg, kobiety musiały więc wędrować w długich sukniach.
Sadząc po strojach są to ubodzy ludzie, których nie stać na inne formy wypoczynku. Wędrówki górskie przyciągały mało zamożnych turystów.
Wędrówkę ułatwiały kije, na których można było się wesprzeć.
Ochronę przed zimnem mógł zapewnić krótki góralski kożuszek, taki, jak ten który jedna z turystek ma przewieszony przez ramię.
Wydaje się, że turyści byli dobrze przygotowani i wyposażeni, bez problemu mogli pozwalać sobie na długie wycieczki nawet w najbardziej niedostępne miejsca.
Tatry były dobrze znane a szlaki oznaczone, nie było więc potrzeby korzystania z przewodników. Każdy mógł dotrzeć tam, gdzie chciał.

Bardzo dobrze! Góry mimo, że coraz bardziej popularne, nadal były mało znane i często niedostępne. W połowie XIX wieku większość polskich szczytów był już zdobyta, nie były to jednak wycieczki, na które każdy mógł się zdobyć. Brak szlaków oraz sprzętu turystycznego powodował, że były one bardzo trudne i niebezpieczne.
 

 

SŁOWNICZEK

PODHALE HALE KARPATY MAŁOPOLSKA GAZDA BACA JUHAS OSCYPEK REDYK

Powrót

 

44%  

Następne

 
 

Lista lekcji