Ponad chmurami
O Tatrach i stylu zakopiańskim

Czym zajmowali się górale?

Oczywiście, nie wszyscy byli górskimi przewodnikami. Czym się zajmowali? Spróbuj odgadnąć poszczególne słowa kierując się obrazkami oraz rozsypankami literowymi.

 

Mieszkańcy Podhala hodowali .

 

Gospodyni na Podhalu to gaździna, w gospodarz .

 

Wypasem owiec zajmował się .

 

Pasterz owiec to .

 

 

"Baca z Białego Dunajca", Bolesław Barbacki, 1933r.

Baca był to najbogatszy gospodarz, umawiał się z innymi gazdami, którzy powierzali mu swoje owce. Musiał więc cieszyć się dużym zaufaniem. Owce były największym majątkiem górali, nie powierzyliby ich byle komu. Baca kierował zespołem juhasów, którzy spędzali czas na pastwiskach razem ze zwierzętami, o które dbali. Jako schronienie budowali sobie specjalne szałasy - koliby.

 

Największym świętem górali było wiosenne, uroczyste wyprowadzenie owiec na hale. Wszystkie zwierzęta spędzane były w jednym miejscu wsi. Gazdowie uroczyście przekazywali je bacy oraz juhasom, oznaczając odpowiednią ilość na lasce bacy. Aby zapewnić stadu pomyślność palono ogniska, okadzano zwierzęta ziołami. Następnie baca wraz z juhasami stadem wyruszał w góry, na hale. Ta uroczystość to . Tak samo nazywano jesienny powrót z hal.

Baca dbał o ich wypas, produkcję serów oraz innych wyrobów z mleka. Słony ser z owczego mleka do tej pory jest najbardziej charakterystycznym produktem Podhala. Taki ser to .

 

 

SŁOWNICZEK

PODHALE HALE KARPATY MAŁOPOLSKA GAZDA BACA JUHAS OSCYPEK REDYK

Powrót

 

63%  

Następne

 
 

Lista lekcji