Ponad chmurami
O Tatrach i stylu zakopiańskim

Muzeum Tatrzańskie

Będąc w Zakopanem koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. doktora Tytusa Chałubińskiego. Żeby dowiedzieć się nieco o Muzeum uzupełnij tekst:
Jest to jedno z najstarszych   w Małopolsce. Działa od końca XIX wieku. Gromadzi mnóstwo różnorodnych  . Są to bogate   roślin tatrzańskich, mchów oraz skał. Prezentowane są zwierzęta, które można spotkać na   szlakach. Eksponaty nie dotyczą tylko przyrody. Muzeum może się poszczycić bogatą kolekcją dzieł sztuki - obrazów,  , grafiki, rzeźby a także ciekawym zbiorem fotografii. W Muzeum jest także dużo obiektów związanych z życiem miejscowej  : przedmioty codziennego użytku, odzież, sztuka ludowa. Zwiedzając wystawy można się wiele dowiedzieć o  .
Niezwykle ciekawy jest budynek, w którym mieści się oddział Muzeum - Muzeum Stylu   - Willa "Koliba". Styl zakopiański obowiązywał na przełomie XIX i XX wieku, a Willa, oraz główny gmach Muzeum są jego przykładami. Więcej dowiesz się o nim za chwilę, na razie przyjrzyjmy się nieco historii tego regionu.

eksponatów

ludności

górskich

Zakopiańskiego

obrazów na szkle

muzeów

Podhalu

zbiory


Willa "Koliba" - Muzeum Stylu Zakopiańskiego
fot. Piotrekwas, CC BY-SA 3.0


Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego
fot. Piotrekwas, CC BY-SA 3.0


 

 

SŁOWNICZEK

PODHALE HALE KARPATY MAŁOPOLSKA GAZDA BACA JUHAS OSCYPEK REDYK

Powrót

 

25%  

Następne

 
 

Lista lekcji