Gdzie mieszkała Żydówka z pomarańczami?
O Warszawie w drugiej połowie XIX wieku

Aleksander Gierymski w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wiele obrazów Aleksandra Gierymskiego obejrzeć można w Muzeum Narodowym w Warszawie. Poniżej widzisz najsłynniejsze z nich. Przyjrzyj się im uważnie, a następnie zdecyduj, który z opisów odnosi się do którego z obrazów.
 

Punkty:  

 

"Słońce lało się blaskami zza krawędzi obrazu, obrzeżając świetlnymi pasami figurę, której cień zimny mżył się na trawie(...). Po stole nakrytym białym obrusem, rozsypywały się smugi i krążki słonecznego światła, świecąc na figurze, siedzącego przy stole, jakiegoś pudrowanego pana (...) i na jedwabnych sukniach dam."
S. Witkiewicz, Aleksander Gierymski, Lwów 1903, s. 30.

"Nie znam w polskim malarstwie obrazu, gdzie obecność tragizmu byłaby równie silna. (...). Jest w tym obrazie duch antycznej tragedii, która rozstrzyga się zawsze w pełnym świetle dnia, na oczach sąsiadów, przed domem (...) Płótno, które być może w zamyśle Gierymskiego było tylko studium plenerowym z podkrakowskich Bronowic."
Andrzej Wajda, źródło: http://www.wajda.pl/pl/lubi/lubi13.html

"Krótko mówiąc: jest to lewy brzeg Wisły pod Warszawą, z Żydami, statkami (...). Dopiero Gierymski w tym niechlujnym krajobrazie odkrył jakieś niedające się opisać piękności i nie tylko odkrył, ale jeszcze nam je pokazał."
B. Prus, Kurier Codzienny 1888, nr 194, z 15 VII. 

 

Bardzo dobrze! Obrazy, które właśnie obajrzałeś to:

(B) "Trumna chłopska", 1894, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna
(C) "Święto Trąbek I", 1884, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna
(A) "W altanie", 1882, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna
 

 

 

 

SŁOWNICZEK

KONSERWACJA ZABYTKÓW REALIZM NOKTURN POZYTYWIZM PRACA U PODSTAW IMPRESJONIZM KLASYCYZM SYMBOLIZM INDUSTRIALIZACJA RUSYFIKACJA

Powrót

 

24%  

Następne

 
 

Lista lekcji