Stanisław Wyspiański i jego pasje.

Wesele Stanisława Wyspiańskego


Lucjan Rydel - przyjaciel Wyspiańskiego - i jego rodzina. To właśnie jego ślub stał się inspiracją dla artysty do napisania "Wesela" (domena publiczna).

W drugiej połowie XIX wieku wśród inteligentów polskich pojawiło się przekonanie, że jako środowisko nie rozwijają się, że przestali stanowić siłę napędową społeczeństwa, że pojawił się kryzys kulturowy. Przyczynę takiego stanu rzeczy upatrywano w życiu w mieście. Miało ono rozleniwiać, odrywać od prawdziwych problemów.
W związku z tym pojawił się trend artystyczny oraz społeczny nazywany CHŁOPOMANIĄ (lub LUDOMANIĄ).

Spróbuj odgadnąć czym się ten trend charakteryzował:

PrawdaFałszPytanie
Ogromnym zainteresowaniem życiem chłopów.
Przekonaniem, że jedynie życie na wsi jest prawdziwym, pełnym życiem.
Likwidacją miast.
Częstymi ślubami pomiędzy mężczyznami spośrdód inteligencji a chłopkami.
Ubieraniem się na codzień w ludowe stroje także przez ludzi z miast.

Przyjrzyj się jeszcze raz znanemu już Tobie obrazowi "Austoportret z żoną" Stanisława Wyspiańskiego. Zarówno artysta jak i jego małżonka ubrani są w ludowe, wiejskie stroje. Teofila pochodziła, ze wsi, była służącą ciotki artysty. Na obrazie ubrana jest w wyjściowy, bogaty strój, on sam zaś w zwykły wiejski serdak. W ten sposób artysta pokazał, że nie podchodzi do mody na "wiejskość" bezkrytycznie. Uważał, że jest zbyt wiele różnic i podziałów aby chłopi i inteligencja mogli się wzajemnie zrozumieć i wspólnie działać na rzecz odzyskania niepodległości. To właśnie tę myśl artysta przekazał także w swoim dramacie "Wesele".

 

SŁOWNICZEK

SECESJA DRAMAT MACIERZYŃSTWO RZEŹBIARZ TWÓRCZOŚĆ SŁUŻĄCY / SŁUŻĄCA MEZALIANS PORTRET KRYPTA JAMA WITRAŻ AFISZ (INACZEJ: PLAKAT) SCENOGRAFIA PASTEL

Powrót

 

72%  

Następne

 
 

Lista lekcji