Stanisław Wyspiański i jego pasje.

"Helenka z wazonem"

"Śpiący Mietek"

Przeczytaj tekst, a następnie uzupełnij go przeciągając odpowiednie wyrazy. Jeżeli nie rozumiesz któregoś z nich - skorzystaj ze słowniczka.

Stanisław Wyspiański był artystą wszechstronnym. Zdolności odziedziczył być może po ojcu, Franciszku Wyspiańskim, który był  . Mama Stanisława zmarła, gdy miał 7 lat, ojciec nie radził sobie z wychowaniem syna, dlatego małego Stasia wychowali ciocia i wujek: Joanna i Kazimierz Stankiewiczowie. Wyspiański studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Szkole Sztuk Pięknych. Jan Matejko, ówczesny   tej szkoły, od razu zauważył wielki talent młodego ucznia. Podczas studiów Wyspiański podróżował też po Europie. Był we Włoszech, Szwajcarii, Francji, Niemczech. Te podróże miały bardzo duży wpływ na jego  . Po powrocie do Krakowa ożenił się  ze   z domu swej ciotki Teodorą Teofilą z domu Pytko. Zostało to uznane za  , żona artysty nigdy nie została zaakceptowana przez jego rodzinę.  Małżonkowie mieli troje dzieci.   dwojga z nich widzieliśmy na jednym z poprzednich slajdów oraz powyżej.

twórczość

służącą

rzeźbiarzem

Portrety

mezalians

dyrektor

 

SŁOWNICZEK

SECESJA DRAMAT MACIERZYŃSTWO RZEŹBIARZ TWÓRCZOŚĆ SŁUŻĄCY / SŁUŻĄCA MEZALIANS PORTRET KRYPTA JAMA WITRAŻ AFISZ (INACZEJ: PLAKAT) SCENOGRAFIA PASTEL

Powrót

 

39%  

Następne

 
 

Lista lekcji