Józefa Piłsudskiego marzenia o niepodległości

Każdy kraj ma swoich bohaterów narodowych. W Polsce jedną z takich postaci jest Józef Piłsudski - żołnierz, polityk, jeden z ojców polskiej niepodległości. Jego przyjaciele nazywali go Ziukiem, zdrabniając imię Józef. Żeby dowiedzieć się jak wyglądał Ziuk, przeczytaj poniższy opis i wskaż fotografię Józefa Piłsudskiego.

Oto jak jego wygląd mogliby opisać jego współpracownicy z czasów Legionów oraz z czasów powojennych:

Piłsudski był człowiekiem o przenikliwym spojrzeniu. Choć czasem mógł wydawać się łagodny, spojrzenie spod krzaczastych brwi budziło respekt. Ubierał się skromnie, a jego ulubionym odzieniem był prosty, szary mundur, który podczas szczególnych okazji ozdabiał medalami. Włosy nosił krótkie, obcięte "na jeżyka", podgolone, na wzór wojskowy z tyłu i po bokach. Długie wąsy przysłaniały luki w uzębieniu - najtrwalszą pozostałość syberyjskiego więzienia, które przeżył w młodości.

 

Wskaż fotografię Józefa Piłsudskiego

Domena publicznaNiestety zła odpowiedź - to Roman Dmowski, polski polityk i dyplomata, lider narodowej demokracji, największego polskiego ugrupowania politycznego po odzyskaniu niepodległości

Domena publiczna
Prawidłowa odpowiedź

Domena publicznaNiestety zła odpowiedź - to Władysław Sikorski, polski generał, premier rządu na uchodźtwie w okresie II wojny światowej. Zginął w 1943 roku w katastrofie lotniczej pod Giblartarem.

 

 

SŁOWNICZEK

MARSZAŁEK POLSKI LEGIONY POLSKIE POLSKA PARTIA SOCJALISTYCZNA ZECER BIBUŁA KRYZYS PRZYSIĘGOWY INTERNOWANIE AKT 5 LISTOPADA POLSKA ORGANIZACJA WOJSKOWA PAŃSTWA CENTRALNE I WOJNA ŚWIATOWA NARAMIENNIKI INACZEJ PAGONY

Powrót

 

5%  

Następne

 
 

Lista lekcji