Józefa Piłsudskiego marzenia o niepodległości

Organizacji Bojowej Józefa Piłsudskiego udało się zdobyć fundusze, które zostały przeznaczone na wspieranie polskich organizacji wojskowych takich jak Związki Strzeleckie. To tam młodzież polska uczyła się wojskowej dyscypliny, patriotyzmu i szkoliła się z zakresu sztuki wojennej przygotowując do walki o wolną Polskę. Takie organizacje powstawały w zaborze austriackim. Zastanawiasz się, dlaczego akurat tam? Spójrz na poniższą mapę i fragment tekstu, a z pewnością odpowiesz na pytanie.

historicair, na licencji CC-BY-SA 2.5

 

PrawdaFałszPytanie
Austro-Węgry znajdowały się w sojuszu wojskowym z Rosją, ale prowadziły politykę liberalną wobec Polaków i innych narodów.
Austro-Węgry bardzo mocno ograniczały swobodę narodów zamieszkujących to państwo, wyjątek czyniąc dla Polaków. Robili to ponieważ Polacy mogli im posłużyć do wojny z Rosją.
Austro-Węgry prowadziły politykę szerokich swobód dla różnych narodów, a na dodatek były w sojuszu wojskowym występującym przeciwko Rosji.
Cesarze austro-węgierscy lubili Józefa Piłsudskiego za to, że tak brawurowo potrafił obrabować wagon wojskowy należący do Rosjan.

 

Wielokulturowy i wielonarodowy zabór Austro-Węgierski był dla Polaków miejscem najswobodniejszego rozwoju. Dla Habsburgów istotniejsza od rozwoju tożsamości i kultury była wierność ich władzy. Sądzili zresztą, że liberalnym stosunkiem do narodów zamieszkujących ich wielkie państwo zyskają sobie ich przychylność i na wieki zapewnią sobie na tym terenie władzę.

 

 

SŁOWNICZEK

MARSZAŁEK POLSKI LEGIONY POLSKIE POLSKA PARTIA SOCJALISTYCZNA ZECER BIBUŁA KRYZYS PRZYSIĘGOWY INTERNOWANIE AKT 5 LISTOPADA POLSKA ORGANIZACJA WOJSKOWA PAŃSTWA CENTRALNE I WOJNA ŚWIATOWA NARAMIENNIKI INACZEJ PAGONY

Powrót

 

60%  

Następne

 
 

Lista lekcji