Józefa Piłsudskiego marzenia o niepodległości

Marszałek to najwyższy oficer w Wojsku Polskim, któremu należy się szczególny szacunek. Na stopień ten zasługują jedynie najwybitniejsi dowódcy! Oczywiście Józef Piłsudski nie od razu doczekał się tak wielkiego wyróżnienia. Obejrzyj film i zobacz, jak wyglądała jego młodość, a następnie uzupełni tekst właściwymi słowami.

 

Józef Piłsudski urodził się w roku   w miejscowości  . Znajduje się ona obecnie na   w okolicach Wilna. Józef Piłsudski pochodził z rodziny patriotycznej. Jego ojciec walczył w  . Ziuk uwielbiał wiersze  , a jego ulubioną postacią historyczną był  , dyktator powstania styczniowego. Jako student   na Uniwersytecie Charkowskim, związał się z organizacją Narodnaja Wolna, która planowała  . Za działalność konspiracyjną został skazany na zesłanie w głąb  , do krainy zwanej  .

medycyny

Powstaniu Styczniowym

Litwie

Syberią

Rosji

Juliusza Słowackiego

Zułów

Romuald Traugutt

obalić cara

1867

 

SŁOWNICZEK

MARSZAŁEK POLSKI LEGIONY POLSKIE POLSKA PARTIA SOCJALISTYCZNA ZECER BIBUŁA KRYZYS PRZYSIĘGOWY INTERNOWANIE AKT 5 LISTOPADA POLSKA ORGANIZACJA WOJSKOWA PAŃSTWA CENTRALNE I WOJNA ŚWIATOWA NARAMIENNIKI INACZEJ PAGONY

Powrót

 

45%  

Następne

 
 

Lista lekcji