Astrolabium Mikołaja Kopernika
i początki renesansu w Polsce

Rozwój polskiej kultury i nauki

W Krakowie mieściła się także Akademia Krakowska, czyli pierwszy polski uniwersytet. Założył go Kazimierz Wielki w 1364 roku, jest więc także jedną z najstarszych uczelni na świecie!

Początkowo studentami mogli zostać jedynie mężczyźni. Dopiero pod koniec XIX wieku, w 1894 roku na Uniwersytet Jagielloński (tak obecnie nazywa się Akademia Krakowska) przyjęto pierwsze kobiety. W tym roku Jadwiga Sikorska, Stanisława Dowgiałło i Janina Kosmowska zostały wolnymi słuchazkami na wydziale farmacji.

Wśród studentów Akademii Krakowskiej znalazło się nie tylko wielu przyszłych naukowców, takich jak Mikołaj Kopernik. Jej absolwentami byli także literaci, którzy zasłynęli jako jedni z pierwszych twórców piszących w języku polskim.

Jak się nazywali? Aby się dowiedzieć, rozwiąż rebusy:

Punkty:  

W renesansie rozwijała się literatura pisana w językach narodowych. Wcześniej pisano przede wszystkim po łacinie. Teraz coraz więcej książek wydawano w języku polskim. Dzięki temu ich treść była zrozumiała dla większej liczby czytelników.
 

 

SŁOWNICZEK

RENESANS ASTROLABIUM KWADRANT TRIQUETRUM TEORIA HELIOCENTRYCZNA TEORIA GEOCENTRYCZNA SIEDEM SZTUK WYZWOLONYCH HUMANIZM PRAWO KANONICZNE KRUŻGANKI

Powrót

 

71%  

Następne

 
 

Lista lekcji