Astrolabium Mikołaja Kopernika
i początki renesansu w Polsce

Gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik?

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku Toruniu. Jego ojciec był zamożnym kupcem i dzięki temu mógł sobie pozwolić na posłanie syna do szkoły. Wtedy też postanowiono, że mały Mikołaj zostanie duchownym. Do szkoły wyższej młody Kopernik przeniósł się do Krakowa, gdzie w Akademii Krakowskiej studiował astronomię. Następnie wyjechał do Włoch i uczył się prawa kanonicznego* i medycyny. Po powrocie ze studiów Kopernik mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku, w którym spędził największą część życia. To tam oddawał się pracy naukowej. Kupił tu nie tylko dom, ale też basztę obronną, z której mógł obserwować niebo**. 
Tutaj też zmarł w 1543 roku, tu też został pochowany. Archeologom udało się odnaleźć grób Mikołaja Kopernika, zidentyfikowali też zwłoki. Na podstawie budowy czaszki pracownicy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głownej Policji odtworzyli wygląd astronoma przed śmiercią, w wieku ok. 70 lat. Wyniki ich pracy możńa zobaczyć tutaj: https://www.gosc.pl/doc/759342.Tak-wygladal-Mikolaj-Kopernik

*prawo kanoniczne - prawo kościelne
**historycy coraz częściej twierdzą dziś, że Kopernik większośc obserwacji prowadził nie z wieży, a z... własnego ogródka!

Jeszcze raz przyjrzyj się mapie Polski z czasów Mikołaja Kopernika. Tym razem spróbuj znaleźć na niej nie tylko Frombork, ale też wszystkie pozostałe miasta, w których mieszkał naukowiec.

 

rys. Mathiasrex CC BY-SA 3.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LIDZBARK WARMIŃSKI

KRAKÓW

TORUŃ

OLSZTYN

FROMBORK

 

SŁOWNICZEK

RENESANS ASTROLABIUM KWADRANT TRIQUETRUM TEORIA HELIOCENTRYCZNA TEORIA GEOCENTRYCZNA SIEDEM SZTUK WYZWOLONYCH HUMANIZM PRAWO KANONICZNE KRUŻGANKI

Powrót

 

41%  

Następne

 
 

Lista lekcji