Izabela Czartoryska - arystokratka, która pokazała ludziom sztukę
Pierwsze polskie muzeum

Rafael Santi, Portret młodzieńca

Jednym z najsłynniejszych obiektów z kolekcji księżnej Izabeli był "Portret młodzieńca", uważany z dzieło Rafaela Santiego. Dzieło to zostało namalowane w początkach XVI wieku. Niestety, obraz zaginął podczas II wojny światowej i dziś znamy go tylko z wykonanych przed 1939 rokiem fotografii. Na szczęście niektóre z nich są kolorowe. Jak wyglądał ten zabytek? Żeby się przekonać ułóż puzzle!

Ten obraz jest jednym z najbardziej poszukiwanych dzieł sztuki na świecie. Sprawdzane były tropy prowadzące do Szwajcarii, Rosji a nawet do Australii. W latach osiemdziesiątych pojawił się w warszawskim Muzeum Narodowym pewien Amerykanin. Dysponował on zdjęciem obrazu. Dosyć starym, ale kolorowym. Twierdził on, że obraz znajduje się w specjalnym skarbcu w Melbourne. Pojawiały sie także doniesienia o obrazie w skrytce bankowej w Brisbane. Do tej pory są to jednak jedynie tropy, nie wiadomo nic pewnego. Czy uda się odnaleźć "Portret młodzieńca"? Miejmy nadzieję, że tak i to już wkrótce.

 

SŁOWNICZEK

GRAND TOUR HERMES (W MITOLOGII RZYMSKIEJ MERKURY) WESTA (W MITOLOGII GRECKIEJ HESTIA) SYBILLA KADUCEUSZ OŚWIECENIE EKSPONAT TIVOLI FRYZ GIRLANDA

Powrót

 

65%  

Następne

 
 

Lista lekcji