Jak zostać królem perkalu w Łodzi?
Historia Białej Fabryki

Teraz wybierz z tekstu fragmenty wyrazów i ułóż je we właściwej kolejności a dowiesz się, jak nazywano Łódź w XIX wieku.


fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-U-3820-2

Łódź miała bardzo mało mieszkańców, dlatego trzeba było sprowadzić tu nowych osadników, którzy mogliby zająć się rozwojem przemysłu. Do Łodzi zaczęli licznie ściągać przybysze z Wielkopolski, Śląska, Czech, Saksonii i Brandenburgii. Byli to przede wszystkim rzemieślnicy i przedsiębiorcy, którzy widzieli dla siebie nową szansę w osiedleniu się w specjalnie dla nich wybranym miejscu. Aby zachęcić ich do przeprowadzki, oferowano im darmowe grunty, materiał budowlany, a także korzystne kredyty.

W krótkim czasie liczba ludności wzrosła z 800 do 30 tysięcy w połowie XIX wieku i prawie 300 tysięcy na początku XX wieku. Do Łodzi ciągnęli wszyscy: bogaci i biedni, mieszkańcy okolicznych wiosek jak i przybysze z dalekich stron. Tutaj robiono wielkie kariery, zbijano fortuny albo po prostu poszukiwano pracy i lepszego życia. Łódź z małego sennego miasteczka stała się prężnym ośrodkiem przemysłowym, jednym z największych w Europie, którego prawie cała produkcja była nastawiona na włókiennictwo czyli wytwarzanie rozmaitych tkanin.

Punkty:  

 

SŁOWNICZEK

PERKAL WŁÓKIENNICTWO ŁÓDŹ ROLNICZA ŁÓDŹ PRZEMYSŁOWA ZIEMIA OBIECANA MANCHESTER PÓŁNOCY BAWEŁNA PRZĘDZA

Powrót

 

31%  

Następne

 
 

Lista lekcji