Włoski smok u boku polskiego orła

Nie tylko kuchnia była dla Bony zaskoczeniem w nowym kraju. Szybko okazało się, że w Polsce panują inne zwyczaje, a król nie ma wyłącznej władzy, lecz musi brać pod uwagę zdanie szlachty. Dla Włoszki była to nowa sytuacja, gdyż w jej ojczyźnie władca był osobą najważniejszą w kraju i cieszył się o wiele większą niezależnością. Mimo odmiennych zwyczajów panujących w Polsce, Bona zamierzała brać udział w rządzeniu państwem, co nie wszystkim się podobało.
Jak Bona radziła sobie na krakowskim dworze oraz w polityce? Odgadnij, czy podane stwierdzenia są prawdziwe czy fałszywe.

PrawdaFałszPytanie
We Włoszech kobiety z kręgu elity dostawały podobne wykształcenie jak mężczyźni, co nieczęsto było spotykane w Polsce w XVI w. W tamtym czasie kobiety w Europie nie miały tylu praw, co mężczyźni.
Przybywając do Krakowa, Bona znała już bardzo dobrze język polski.
Bona, wkrótce po przybyciu do Polski, zaczęła wybierać sobie dworzan, urzędników i doradców, którzy pomogą jej rządzić ? zarówno wśród Włochów, jak i Polaków.
Przedstawiciele szlachty w Polsce byli oburzeni mieszaniem się królowej do polityki, dlatego często rozpuszczali o niej różne plotki, np. o tym, że jest trucicielką.
Obecność Bony w Polsce spowodowała ożywione kontakty z Włochami, wprowadzenie nowej mody, a także przyjazd wielu artystów.
Królowa nie lubiła jazdy konnej i nigdy nie towarzyszyła mężowi na polowaniach.
Bona dbała o wpływy do skarbca i starała się rozbudowywać majątek rodziny królewskiej.

 

SŁOWNICZEK

RETORYKA ARRAS POSAG MONOGRAM SZLACHTA OPRAWA WDOWIA KAMEA RENESANS

Powrót

 

45%  

Następne

 
 

Lista lekcji