Włoski smok u boku polskiego orła

Dla Bony bardzo ważna była rodzina. Miała kilkoro dzieci, z których pięcioro doczekało dorosłości: cztery córki i syn: Zygmunt - następca tronu. Wielką tragedią była śmierć szóstego, ostatniego dziecka. Królowa, będąc w ciąży, spadła z konia, co spowodowało, że najmłodszy dziedzic - Olbracht, zmarł chwilę po narodzinach. 
Bona starała się, aby wszystkie jej dzieci odebrały odpowiednie wykształcenie, podobnie jak ona w dzieciństwie we Włoszech. Ułóż puzzle, dzięki którym poznasz rodzinę Bony.

Familia Jagiellonów. Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie. Domena publiczna
 

W górnym rzędzie, patrząc od lewej strony, zobaczysz króla Zygmunta I, a następnie samą Bonę, jego żonę. Dalej namalowano ich syna, Zygmunta Augusta i jego trzy kolejne żony - ostatnia z nich jest przedstawiona w dolnym rzędzie. Postać obok to Izabela, najstarsza z córek, która została królową Węgier. Następne postacie, w bardzo podobnych strojach, to kolejne trzy siostry: Katarzyna, królowa Szwecji, Zofia, księżna Brunszwiku oraz Anna - druga kobieta w historii Polski, która nosiła tytuł króla Polski. 
 


 

 

SŁOWNICZEK

RETORYKA ARRAS POSAG MONOGRAM SZLACHTA OPRAWA WDOWIA KAMEA RENESANS

Powrót

 

59%  

Następne

 
 

Lista lekcji