Gdzie tworzył Fryderyk Chopin?

Choroba i śmierć

Fryderyk Chopin był człowiekiem schorowanym. Współcześni mu lekarze diagnozowali gruźlicę, obecnie jednak naukowcy uważają, że była to mukowiscydoza - choroba genetyczna. Stała się ona przyczyną przedwczesnej śmierci Fryderyka Chopina. Kompozytor zmarł 17 października 1849 roku, w wieku 39 lat, w swoim mieszkaniu w Paryżu, a towarzyszyli mu najbliżsi przyjaciele. Kto? Dopasuj podpisy do odpowiednich osób przedstawionych na obrazie (wstaw odpowiednią liczbę przy każdym opisie):


Teofil Kwiatkowski, Ostatnie chwile Fryderyka Chopina, 1849-1850, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie 

  Ludwika Jędrzejewicz
Zamyślona siedzi na krześle. To starsza siostra Chopina. To ona w dzieciństwie uczyła go gry na fortepianie, ona też przewiozła do Polski serce Chopina. Dziś znajduje się ono w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

  Wojciech Grzymała
Siedzi na krześle.Oddany przyjaciel Chopina, który opiekował się nim w ostatnich latach życia. Urzędnik i działacz emigracyjny, uczestnik powstania listopadowego.

  Ksiądz Aleksander Jełowicki
Stoi za siostrą kompozytora. Wydawca dzieł emigracyjnych pisarzy polskich. Brał udział w powstaniu listopadowym. Wyspowiadał umierającego Chopina.

  Księżna Marcelina Czartoryska z Radziwiłłów
Stoi tuż obok łóżka Chopina. Była jedną z najbardziej utalentowanych uczennic kompozytora i jego wierną przyjaciółką.

  Fryderyk Chopin

  Teofil Kwiatkowski
Stoi za Wojciechem Grzymałą. Polski malarz romantyczny, autor licznych dzieł poświęconych jego przyjacielowi - Fryderykowi Chopinowi. Jednym z nich są właśnie "Ostatnie chwile Fryderyka Chopina". Uczestnik powstania listopadowego.

2

6

3

4

1

6

 

 

SŁOWNICZEK

KALIGRAFIA GUWERNER POLONEZ ETIUDA WIRTUOZ KONCERT ROMANTYZM STYL BRILLANT TOURNÉE RUSYFIKACJA EMIGRACJA HOTEL LAMBERT EKSPONAT

Powrót

 

63%  

Następne

 
 

Lista lekcji