Korona - królewski artefakt

    Odkrycia korony dokonał jeden z ogrodników. Leżała w czterech częściach razem z hełmem. Rzeczoznawcy ustalili, że pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Wykazuje też podobieństwa do korony grobowej złożonej do trumny ostatniego Piasta. Skąd jednak wzięła się w Sandomierzu? Być może król podarował ją jako wotum dla klasztoru. Jest to jednak tylko przypuszczenie - w kościelnych inwentarzach nie ma śladu po tego typu wydarzeniu. Oryginalna korona została przekazana do Muzeum Katedralnego w Krakowie, do Muzeum w Sandomierzu wykonano natomiast replikę. Mimo to artefakt do dziś nazywa się "koroną sandomierską".

    Odkrycie zostało opisane przez księdza Pawła Kubickiego w liście datowanym na 1911 r. Uzupełnij luki w tekście wstawiając odpowiednie frazy.
 

W kwietniu 1910 roku niwelując ogród będący obecnie w posiadaniu seminarium duchownego, a dawniej od roku 1616 do 1903 zakonnic reguły św. Benedykta, kazałem   Robotnicy rozkopując pagórek w północnej części ogrodu, w miejscu, gdzie stała lipa, natrafili   Po bliższym zbadaniu okazało się, że jest to hełm żelazny, a zawiera w sobie cztery półokrągłe kawałki, z górnymi zakończeniami w formie lilii, cztery szpilki, z takimiż główkami i   Cztery części półokrągłe razem złożone i szpilkami w zawiasach połączone stanowią   (...) To pamiątka narodowej przeszłości, symbol niezależności i władzy, składam ją  , gdzie, jak mam przekonanie, przechowywana i strzeżona będzie, jak na to zasługuje.

  (cytat za: www.zamek-sandomierz.pl)

koronę, prawdopodobnie królewską.

żelazną zapinkę do hełmu.

rydlem na żelazne naczynia.

do skarbca wawelskiego

wykopać lipę (...).

 

 

SŁOWNICZEK

REPLIKA ARTEFAKT ABDYKACJA GOTYK, STYL GOTYCKI STYL RENESANSOWY INWENTARZ REGALIA INSYGNIA ATRYBUT WOTUM

Powrót

 

75%  

Następne

 
 

Lista lekcji