Panorama Racławicka

Warszawskie Dynasy, widoczna rotunda, w której wystawiana była Panorama Tatr, domena publiczna

Pod koniec XIX wieku prawnik Henryk Lgocki wpadł na pomysł aby namalować panoramę jego ukochanych gór -  . Do swojej koncepcji przekonał Włodzimierza Tetmajera oraz grupę innych  . Kierownikami prac zostali Adam Piotrowski i Stanisław Janowski. Prace trwały przez ponad dwa lata, a zaangażowanych było przynajmniej   artystów.

Malarze wyjechali na dwa tygodnie w Tatry, zamieszkali w schronisku nad Morskim Okiem, skąd codziennie wyruszali na szczyt góry zwanej Miedziane. Wykonali tam setki  , na podstawie których w pracowni w Monachium tworzyli  .

Aby zaprezentować obraz w Warszawie potrzebny był odpowiedni budynek - tak powstała widoczna na zdjęciu powyżej   na Dynasach. Obraz był  , największy, jaki kiedykolwiek został stworzony przez polskich malarzy. Otwarciu wystawy towarzyszyła muzyka grana na żywo przez zespół góralski. Niestety cały projekt okazał się fiaskiem   i wkrótce został zakończony, a sam obraz sprzedany za grosze Janowi Styce, który wykorzystał go jako płótno do własnych prac. Do dziś przetrwały niestety tylko cztery   monumentalnej pracy.

artystów malarzy

gigantyczny

dziesięciu

Tatr

dzieło

szkiców

rotunda

finansowym

fragmenty

Brawo! Panorama Tatr miała wymiary 115m x 16 m, zawierała bliższe i dalsze plany, wiernie oddając widok ze szczytu Miedzianego. Obraz został uzupełniony o portrety postaci związnych z Tatrami np. Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Gersona. Jaki był efekt prac? Spójrz na małą próbkę, aby się przekonac. Oto Widok z Miedzianego autorstwa Stanisława Janowskiego i Ludwika Bollera, 1894r.

 

SŁOWNICZEK

EKSPONAT ŚLĄSK ROTUNDA PANORAMA BITWA POD RACŁAWICAMI INSUREKCJA ROZBIORY SUWERENNOŚĆ KOSYNIERZY SUKMANA SZKOŁA RYCERSKA

Powrót

 

65%  

Następne

 
 

Lista lekcji