Panorama Racławicka

Panorama? A co to jest?
W XIX wieku nie można było iść do kina, ani obejrzeć filmu w telewizji. Artyści chcieli jednak wywierać na widzu jak największe wrażenie, chcieli pozwolić mu poczuć się tak, jakby brał udział w przedstawionych wydarzeniach. Taką możliwość dawały niezwykle wówczas popularne panoramy.
Co znaczy to słowo? "pan" to po grecku "całość, wszystko" "orama" - to widok. Jest to więc obraz, który ma zajmować całą widzialną przestrzeń wokół obserwatora.

Wyobraź sobie, że jesteś XIX wiecznym artystą malarzem. Zależy Ci, aby Twoje dzieło było wyjątkowe. Pragniesz by widz nie tylko oglądał obraz, ale by przeżył emocje, by oczyma wyobraźni znalazł się w przedstawionym świecie - jakie powinno być Twoje dzieło?

PANORAMA

kolory powinny być niezwykle żywe, aby przyciągać wzrok

obraz powinien być ustawiony w kole, po środku którego znajdzie się widz - będzie mógł się rozglądać tak, jak w rzeczywistości

widz powinien znajdować się dosyć blisko obrazu, aby mógł dostrzec jego detale

obraz nie powinien być zbyt duży, aby widz się nie rozpraszał

postaci, obiekty powinny być przedstawione realistycznie, w rozmiarze zbliżonym do rzeczywistego

ważne, aby obraz był dosyć daleko od widza, aby nie skupiał się na szczegółach tylko podziwiał całość

wyjątkowo długi obraz, tak aby zmieściło się na nim wiele różnych scen

Masz rację! Panoramy umieszczano w spacjalnie budowanych w tym celu budynkach - rotundach. Dzięki temu mogły być ustawione w kole, a widz stojąc po środku czuł się jakby przeniósł się do przedstawionego miejsca.

 

SŁOWNICZEK

EKSPONAT ŚLĄSK ROTUNDA PANORAMA BITWA POD RACŁAWICAMI INSUREKCJA ROZBIORY SUWERENNOŚĆ KOSYNIERZY SUKMANA SZKOŁA RYCERSKA

Powrót

 

24%  

Następne

 
 

Lista lekcji