Co się stało z "Golgotą"?
W historię tego niezwykłęgo obrazu wpisał się pewien polityk, widoczny na zdjęciu. Była to wyjątkowa postać. Oto kilka informacji biograficznych na jego temat:
- Polski polityk.
- Artysta, światowej sławy pianista i kompozytor.
- Działacz niepodległościowy.
- Efektem jego pracy było nagłośnienie sprawy polskiej na arenie międzynarodowej.
- Reprzenetował Polskę (wraz z Romanem Dmowskim) na konferencji pokojowej w Paryżu.
- Emigracja okazała się jego przeznaczeniem, zmarł poza granicami kraju.
- Wyróżniony został wieloma odznaczeniami, między innymi Orderem Orła Białego, tytułem Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego, francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej.
- Spoczywa w Warszawie, w archikatedrze św. Jana, gdzie w krypcie znajduje się jego sarkofag. Początkowo pochowany był w Waszyngtonie.
- Kompozytor uhonorowany został gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Sławy w Los Angeles, a także licznymi pomnikami w wielu miejscach na świecie.
- Ignacy miał na imię.
Wiesz już o kim mowa? Wpisz w kratki. Jeśli potrzebujesz pomocy - wróć do powyższych informacji i z każdej nich przepisz pierwszą literę. W ten sposób uzyskasz nazwisko tego niezwykłego człowieka:
Bardzo dobrze! Zajmował się on nie tylko wielką polityką. Wspierał także polską sztukę. Z własnych środków wybudował w Warszawie rotudnę na Karowej - to tutaj wystawiany był obraz "Golgota". Była to jedna z większych atrakcji miasta końca XIX wieku. Ten piękny budynek niestety już nie istnieje. Można go podziwiać jedynie na starych fotografiach.