Kim był Władysław Jagiełło?

Władysław Jagiełło ufundował w Lublinie klasztor dla zakonu świętej Brygidy. Przeczytaj tekst, ułóż zaznaczone litery lub grupy liter w odpowiedniej kolejności i dowiedz się, co według jej przepowiedni miało upaść.

CC BY SA 4.0

W czasach Jagiełły stolicą Polski był Kraków. Jednak w średniowieczu władca zazwyczaj nie mieszkał na stałe w stolicy tylko podróżował po kraju - spotykał się z możnymi, wydawał dokumenty, brał udział w polowaniach, doglądał osobiście różnych spraw. Jednym z ulubionych miast Jagiełły był Lublin, który znajdował się mniej więcej w połowie drogi między polskim Krakowem i litewskim Wilnem. To właśnie Lublin był miastem, gdzie został on wybrany na króla Polski. Nic więc dziwnego, że nowy król miał stąd dobre wspomnienia i powracał tutaj chętnie - podobno odwiedził miasto aż kilkadziesiąt razy. Nadał mu też ważne przywileje handlowe, jak również ustanowił coroczny szesnastodniowy jarmark. Jak już wiesz, król ufundował też piękne freski w zamkowej kaplicy. Po bitwie pod Grunwaldem ufundował również kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej z wdzięczności za zwycięstwo nad Krzyżakami. We wznoszeniu tego kościoła uczestniczyli jeńcy wzięci w bitwie.

 

Punkty:  

 

Bardzo dobrze! Jednym z głównych problemów Jagiełły byli Krzyżacy. Nic więc dziwnego, że po zwycięstwie nad nimi król chciał odwdzięczyć się Opatrzności fundacjami

 

SŁOWNICZEK

KSIĘSTWA RUSKIE POLICHROMIA FRESK POGANIN BIZANCJUM CHRYSTIANIZACJA MALBORK COLLEGIUM MAIUS REKTOR NEOFITA

Powrót

 

73%  

Następne

 
 

Lista lekcji