Kaplica Świętej Trójcy jest znana przede wszystkim ze względu na zabytkowe freski. Freski to malowidła zdobiące ściany lub stropy budowli. Te w kaplicy Trójcy Świętej ukończone zostały w 1418 roku. Główną osobą, która była odpowiedzialna za ich malowanie był mistrz Andrzej, a malarzami byli Cyryl i Juszko.
Freski te mają charakter bizantyńsko - ruski. Oznacza to, że były one inspirowane przez sztukę Cesarstwa Bizantyńskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Styl ten nie był w średniowiecznej Polsce popularny.
Przyjrzyj się freskom w kaplicy. Zastanów się, w jakiej kolejności ułożone są poszczególne malowidła. Ułóż je w odpowiedniej kolejności od najważniejszego, umieszczając je na górze, do najmniej ważnego - na dole.
CC BY SA 3.0
Bardzo dobrze! Freski w kaplicy lubelskiej obrazują pojmowanie świata przez ludzi średniowiecza. W óczesnym Kosmosie najważniejsza była sfera boska, a sfera ziemska znajdowała się nisko jako najmniej ważna. Zwróć uwagę, że wizerunek króla Polski, jako przedstawiciela świata ziemskiego, znalazł się w jednym z najniższych miejsc. Polichromia w kaplicy Świętej Trójcy jest zabytkiem na miarę europejską. Dzięki żmudnej pracy konserwatorów możemy ja dzisiaj oglądać w całej okazałości.